فدا حسین مالکی در گفتگو و مناظره با این برنامه خاطر نشان کردند : معمولا نوسانات ارزی در هر کشوری بر اساس سیاست های پولی ای هست که دولت انجام میدهد؛ که این هم به علت کمبود نقدینگی و یا کسری بودجه ی دولت می باشد ، اما معمولا دولت ها خیلی با احتیاط عمل […]

فدا حسین مالکی در گفتگو و مناظره با این برنامه خاطر نشان کردند :

معمولا نوسانات ارزی در هر کشوری بر اساس سیاست های پولی ای هست که دولت انجام میدهد؛ که این هم به علت کمبود نقدینگی و یا کسری بودجه ی دولت می باشد ، اما معمولا دولت ها خیلی با احتیاط عمل می کنند چون احتمال دارد مشکلاتی را برای جامعه در پیش داشته باشد.
طی چند ماه اخیر طوری مطرح شده که می گویند این کار توسط خود دولت انجام شده است، اما تا حدودی دولت میتواند این کار را انجام بدهد ولی این که مدیریت و کنترل نکند خوب نیست. تا این کار به جایی برسد که در روزهای آتی ابتکار عمل از دولت گرفته شد و به دست دلال ها سپرده شد ، در این روز هاجای فروشنده و خریدار عوض شده است مردم به صرافی ها مراجعه میکنند اما کسی دلار آنها را خریدار نیست و جامعه دچار التهاب شده و مشکلاتی در زندگی مردم به وجود آورده و هیچ کنترلی صورت نگرفت .

طبق گفته ی دکتر حاج بابایی درست است که برخی از مشکلات بخاطر فشار های خارجی است اما بیشتر مشکلات داخلی است چرا که محصولات داخل کشورمان را کنترل نکردیم.
چه اتفاقی در این دو سه ماه اخیر افتاده؟ به نظر بنده آقایون مسئول هنوز تعریف مشخصی برای سبد زندگی یه خانواده ندارند
سبد زندگی یک خانواده دلار نیست.
هرج و مرج در زمینه های اقتصادی و تجاری در کشور خیلی زیاد شده و کشور گرفتار بحران روانی گردیده چطور ارز در اختیار بانک ها قرار داده شد و قیمت ها کاهش پیدا کرد این کار را میتوانستند زودتر هم انجام بدهند
همزمان با اجرای سیاست ها در جامعه باید کنترل نیز میکردند
دکتر حاج بابایی در ادامه بیان کردند که مجلس قبول دارد که مواردی شامل قیمت ارز اشکال دارد.

سپس آقای مالکی در ادامه فرموندند :

طبق آمار منتشر شده ۲۵ میلیارد دلار ارز در اختیار مردم قرار دارد . در حالیکه سیاست های ارزی در هر کشور بر مبنای بانک مرکزی برنامه ریزی و اجرا می شود اما در کشور ما بعضی وزارتخانه ها ( جهاد کشاورزی و صنعت و معدن ) گاهی در اجرای سیاست های اقتصادی دخالت می کنند در حالیکه این دخالت اشتباه و به ضرر سیاست های اقتصادی و ارزی می باشد. مجلس با برخورد با این دخالت ها می تواند به تنش های موجود پایان دهد .

مقداری بی اعتمادی بین مردم و دولت به وجود آمده که در قدم اول باید اعتماد سازی در مردم ایجاد کرد که آرامش فکری و اجتماعی به جامعه باز گردد تا آمادگی لازم برای مقابله با این نوع مشکلات پیش بینی و اعمال گردد.

متاسفانه برخی از افراد سرشناس ، در بازار کالا اختلال ایجاد کرده و باعث آشفتگی و احتکار کالا ها می شوند که باید کنترل و نظارت کافی صورت گیرد.

  • نویسنده : meysam