وزیر نیرو : هنوز برداشتی از آب های ژرف سیستان و بلوچستان نداشته ایم . روزنامه ی خراسان در گفتگو با وزیر نیرو نوشت ، کمبود منابع آبی در کشور مشکل جدیدی نیست و حداقل دو دهه است که کارشناسان درباره این معضل هشدار های جدی می دهند . در این دو دهه نیز اگرچه […]

وزیر نیرو : هنوز برداشتی از آب های ژرف سیستان و بلوچستان نداشته ایم .

روزنامه ی خراسان در گفتگو با وزیر نیرو نوشت ، کمبود منابع آبی در کشور مشکل جدیدی نیست و حداقل دو دهه است که کارشناسان درباره این معضل هشدار های جدی می دهند . در این دو دهه نیز اگرچه اقداماتی صورت گرفته اما همچنان مشکل باقی است و راهکار های جدید پیشنهاد می شود . سال گذشته بود که هیئت دولت تصویب کرد مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار از محل منابع قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور, برای تامین آب شرب اظطراری استان سیستان و بلوچستان در قالب انجام حفاری برای استحصال آب های ژرف در اختیار وزارت نیرو قرار بگیرد . همچنین قرار شد روسیه نیز در پروژه ای ۲۵۰ میلیون دلاری برای اکتشاف آب در ذخایر ژرف با ایران مشارکت کند . پس از آن بود که مطالعات عملیات ژئو فیزیک برای شناسایی آب های ژرف در عمق بیش از هزار متری زمین و عملیات حفاری در جست و جوی منابع تجدید پذیر آب در مناطق اولویت بندی شده کشور آغاز شد. در همین زمینه و در فرصتی کوتاه از رضا اردکانیان وزیر نیرو در خصوص آخرین وضعیت اکتشافات و برداشت از حوزه آب های ژرف پرسیدیم که وی به خبرنگار خراسان اظهار کرد : الان چاه سیستان در مرحله نهایی شدن آزمایش های میزان ذخیره و کیفیت است اما هنوز برداشتی انجام نشده است . این خبر حاکی از آن است که برآورد ها نشان می دهد که در مناطقی مانند خراسان جنوبی ،کرمان ، سیستان و بلوچستان ، اولویت حفاری برای رسیدن به آب های ژرف وجود داشته و حفاری هر حلقه چاه اکتشافی در بلوک ها و نقاط عمیق و ژرف نیز به حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به صورت سالانه نیاز دارد .
اما خبر های بدست آمده حاکی از اتمام تقریبی این طرح می دهد . طرحی که اگر به نتیجه ای نرسد هزینه های صرف شده از بابت حفر و آزمایشات آن مانند باقی طرح های گذشته حیف شده و به دست فراموشی سپرده می شود که نه تنها سودی عاید مردم این مناطق نمی شود بلکه اندک بودجه ای که می تواند صرف ابادانی طرح های عمرانی و اقتصادی این استان می شود از بین می رود .

  • نویسنده : meysam