سرپرست تیم حفاری شهرسوخته سیستان خبر داد پایان هفدهمین فصل کاوش و کشف ۲۶ تدفین در شهرسوخته سیستان به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، سیدمنصور سیدسجادی اظهار کرد: هفدهمین فصل از کاوشهای سالانه شهرسوخته سیستان پس از حدود یک ماه به پایان رسید. […]

سرپرست تیم حفاری شهرسوخته سیستان خبر داد

پایان هفدهمین فصل کاوش و کشف ۲۶ تدفین در شهرسوخته سیستان

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، سیدمنصور سیدسجادی اظهار کرد: هفدهمین فصل از کاوشهای سالانه شهرسوخته سیستان پس از حدود یک ماه به پایان رسید.

سرپرست تیم حفاری شهرسوخته سیستان افزود: با توجه به زمان کم، عملیات حفاری محدود بود و با کاوشهای محدود در منطقه و محله های مسکونی شرقی شهر یک سلسله مدارک و اسناد از فازهای قدیمی تر شهرسوخته پیدا شد.

وی گفت: آنچه تاکنون کشف شده بیشتر مربوط به ۴هزار و ۸۰۰ تا ۴ هزار و ۲۰۰ سال قبل بوده اما در این فاز از حفاری آثاری کشف شد که متعلق دویست سال قبل تر از این سالها هستند.

سیدسجادی ادامه داد: در این سری از کاوش های سالانه، ۲۶ تدفین کشف شده که بیشتر در لایه های شنی و نمکی و قبرها و اسکلت های از بین رفته یافت شده و امکان مطالعه در آنجا وجود نداشت.

سرپرست تیم حفاری شهرسوخته سیستان یادآور شد: اشیاء یافت شده شامل شکل‌های مختلف ظروف سفالی، یک قطعه مشعل مرمری، مهرها و اشیاء کوچک فلزی است.

وی گفت: قسمت مهم کار مطالعات مواد گیاه باستان شناسی و مطالعات انسان شناسی است و اهمیت این مطالعات بدلیل میان رشته ای بودن آن است که در مورد مباحثی از قبیل مطالعات انسان شناسی جسمانی، گیاه شناسی، مطالعات مربوط به سنگ لاجورد شهرسوخته و غیره انجام میشود.

سیدسجادی بیان کرد: گروه باستان شناسی شهرسوخته تا زمان برگزاری هفته میراث فرهنگی، یک جلد کتاب دوزبانه در مورد مطالعات میان رشته ای باستان شناسی که طی سال ۹۶ انجام شده است، را منتشر خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: بانک بزرگ اطلاعاتی شهرسوخته نیز طراحی شده که نتایج کاوش ها و مطالعات در آن درج شده است.

 

  • نویسنده : meysam